17/06/2021 07:32
Nawigacja
Sponsorzy
MPSZOK
MPSZOK
Galeria Losowe
Informator
Informator działkowca
Spotkanie online z Radą Dzielnicy Helenka

ROD Zacisze na spotkaniu online z Radą Dzielnicy Helenka

 

Przewodniczący Rady Dzielnicy Helenka Marek Skrzypek zaprosił do spotkania online Zarząd ROD Zacisze w celu omówienia współpracy na rok 2021. Na początku została przedstawiona sytuacja i termin wyborów do Rady Dzielnicy. Na spotkaniu została omówiona bieżąca sytuacja epidemiologiczna i związane z tym problemy zorganizowania imprez okolicznościowych dla mieszkańców dzielnicy Helenka jak i dla działkowców ROD Zacisze. Po omówieniu wypadających imprez okolicznościowych i terminów Rada Dzielnicy postanowiła przeznaczyć w zależności od obostrzeń sanitarnych ok 1900zł na współprace z Zarządem ROD Zacisze. Miejmy nadzieje, że sytuacja epidemiologiczna się poprawi i Zarząd ROD Zacisze wspólnie z Radą Dzielnicy zorganizuje wiele akcji upowszechnienia wiedzy o ochronie środowiska oraz kształtowanie aktywnych postaw ekologicznych ukierunkowanej na współpracę z naturą oraz wiele zabaw dla najmłodszych.

Odczyt liczników elektrycznych za okres jesienno zimowy 2020/2021

 

Biuro zarządu ROD Zacisze informuje.

Spisywanie liczników elektrycznych

W dniu 13.03.2021

  Parcela I w godz. 14.00 - 16.00


W dniu 10.03.2021

Parcela II w godz. 9.00 - 12.00

za okres jesienno zimowy

Kontakt z zarządem ROD Zacisze

tel 515 250 386 lub meil

Zmarł Zygmunt Galus były członek zarządu ROD Zacisze

Zmarł Zygmunt Galus

były Członek Zarządu ROD Zacisze

Cześć jego pamięci !

  
Uwaga!!! Dziki niszczą infrastrukture ogrodową.

Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!!

 

Dziki wchodzą na teren ogrodu.

 

 

Zarząd ROD Zacisze prosi wszystkich działkowców i ich rodziny o zamykanie wszystkich furtek wejściowych do ogrodu. Został zniszczony plac zabaw.


Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów

 

Już niewiele dzieli nas od początku sezonu działkowego. Wiele prac przygotowawczych i porządkowych po zimie będzie można zacząć na dniach, w tym przycinanie niektórych gatunków drzew i krzewów. Warto się do tego przygotować. Przekonaj się, co należy widzieć o pielęgnacji roślin na wiosnę i niezbędnym sprzęcie. Cięcie gałęzi to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie są do wykonania na wiosnę w ogrodzie. Brak systematycznego przycinania prowadzi do nadmiernego zagęszczenia roślin, większej skłonności do chorób i mniejszej ilości owoców. Dlatego już teraz przygotuj się do tego wiosennego zabiegu ogrodowego.
Kiedy zacząć przycinanie? Termin rozpoczęcia przycinania gałęzi jest wypadkową kilku czynników, przede wszystkim gatunku roślin i temperatur powietrza.
Krzewy ozdobne Odpowiednie i systematyczne przycinanie krzewów ozdobnych pozwala im zachować ładny i efektowny wygląd. Poprawia kondycję roślin i umożliwia im utrzymanie zwartej formy. Ogólna zasada jest taka, że krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, przycina się na początku lata, a krzewy kwitnące latem wczesną wiosną. Jedynie niektóre gatunki, mimo iż kwitną wiosną, lepiej przycinać na przedwiośniu. Pierwsze po zimie przycinanie można rozpocząć, gdy rośliny mają już zielone, ale jeszcze nieotwarte pąki. Do tego temperatura w ciągu dnia nie może spadać już poniżej zera. Czyli już nawet w lutym można przycinać popularne hortensje bukietowe, róże czy lawendę wąskolistną.
Krzewy owocowe W przypadku krzewów owocowych przycinanie jest gwarantem owocowania roślin i wydawania obfitych plonów. Wiele gatunków należy ciąć wcześnie, bo już w lutym bądź marcu. Chodzi między innymi o krzewy agrestu, porzeczek, aronii i malin owocujących jesienią.
Drzewa owocowe Kolejna grupa roślin wymagająca przycinania to drzewa owocowe. Tutaj cięcie gałęzi nie tylko sprzyja dobrym plonom, ale także ułatwia zbieranie owoców. Tak jak w przypadku krzewów, termin cięcia zależy od gatunku. Może się odbywać wczesną wiosną (jabłonie, grusze), na początku kwietnia (śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny) bądź latem, po zbiorach (wiśnie, czereśnie).
Uwaga! Nie wszystkie krzewy wymagają przycinania. Magnolii, ostrokrzewów azali czy różaneczników nie powinno się ciąć. Zabiega ten osłabia te gatunki.
Marta Pawłowska
Kierownik szkolenia
PZD Delegatura Zabrze
każda pierwsza środa miesiąca nieczynne

 

Biuro zarządu ROD Zacisze od miesiąca luty nieczynne w każdą pierwszą środę miesiąca posiedzenia zarządu

w dniu 03.02.2021r, nieczynne

posiedzenie zarządu 

Kontakt z zarządem ROD Zacisze

tel 515 250 386 lub meil

APEL Okręgowego Zarządu Śląskiego i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Katowicach

APEL Okręgowego Zarządu Śląskiego i Okręgowej Komisji Rewizyjnej POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW w Katowicach do członków Związku w sprawie uczczenia Jubileuszu 40-lecia

 


ROD Zacisze © 2015-2021
427,064 unikalne wizyty
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.