06/02/2023 10:01
Nawigacja
Sponsorzy
MPSZOK
MPSZOK
Galeria Losowe
Informator
Informator działkowca
Biuro Zarządu ROD Zacisze czynne
w środy godz. 17.00 – 19.00

każda pierwsza środa miesiąca nieczynne - posiedzenie zarządu
ROD Zacisze Realizuje Projekt - "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych"

Zarząd ROD informuje

Zarząd ROD informuje

 

Zarząd ROD Zacisze informuje. Po uzgodnieniach z Nadleśnictwem Brynek, aby zapobiec zaśmiecaniu terenów leśnych wokół działek i mieć możliwość korzystania z drogi dojazdowej do ogrodu. Od dnia 13.01.2023 zostanie zamknięta furtka od strony lasu przy działce nr1 parcela I.Przedłużenie kadencji organów PZD

Przedłużenie kadencji organów PZD

 

W dniu 14 grudnia br. Krajowa Rada PZD po szerokim przedstawieniu argumentów mających znaczenie dla podjęcia decyzji o konieczności przedłużenia kadencji w PZD, członkowie Krajowej Rady PZD zagłosowali jednomyślnie podejmując uchwałę nr 1/XVII/2022 w sprawie przedłużenia kadencji organów Polskiego Związku Działkowców.

Krajowy Zarząd PZD


Uchwała KR PZD oznacza dla nas działkowców to, że dopiero wiosną 2024r dokonane będą wybory do organów naszego ogrodu. W związku z tym tegoroczne Walne Zebranie będzie miało charakter jedynie sprawozdawczy. Pełny tekst uchwały nr 1/XVII/2022  Zarząd ROD Zacisze - osoby chętne objąć obowiązki gospodarza

Zarząd ROD Zacisze - osoby chętne objąć obowiązki gospodarza

 

Osoby chętne objąć obowiązki jako gospodarz na ogrodzie proszeni są o kontakt z zarządem. Zakres obowiązków do uzgodnienia z Zarządem ROD.

Zgłoszenia przyjmowane będą w biurze Zarządu,

telefonicznie: 515 250 386 lub

meilowo: rodzacisze.helenka@gmail.com.

życzenia świąteczne 2022
biuro zarządu nieczynne - okres świąteczny

 

Biuro zarządu ROD Zacisze nieczynne w dniach

21.12.2022r i 28.12.2022r oraz 04.01.2023r, przerwa świąteczna oraz inwentaryzacja.

 Kontakt z zarządem ROD Zacisze

tel 515 250 386 lub meil

ROD Zacisze w Zabrzu - Kradzieże i podpalenia altan

ROD Zacisze w Zabrzu - Kradzieże i podpalenia altan

 

W ostatnim czasie na Ogrodzie ROD Zacisze w Zabrzu zostały odnotowane kradzieże razem z podpaleniami. Poszkodowane działki 155, 210, 211, 161, 177.

Ogrody działkowe od wielu lat borykają się z problemem zapewnienia bezpieczeństwa na ich terenie. Szczególnie trudnym okresem dla ROD pod względem bezpieczeństwa jest sezon jesienno-zimowy.

Łupem złodziei pada niemal wszystko, co przedstawia w ich oczach jakąkolwiek wartość. Drobni złodzieje, jak i zorganizowane grupy przestępcze z altan kradną ich wyposażenie, narzędzia, ale także elementy ogrodzenia działek, liczniki na wodę. Słowem wszystko, na czym mogą zarobić odsprzedając kradzione towary osobom trzecim lub na złomowiskach. Forsowane przez złodziei zabezpieczenia altan (drzwi, zamków, okien) przyczynia się do wzrostu kosztów wyrządzonych szkód. Zdarza się, że altany są przez nich doszczętnie dewastowane, a nawet celowo podpalane. O ile kradzieże w większości przypadku nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia, to z całą pewnością podpalenia stanowią takie zagrożenie.

W takich przypadkach zgodnie z Regulaminem ROD (§ 82), PZD nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji.

Sami działkowcy na pierwszym miejscu wśród zagrożeń zawsze wskazują zagrożenie włamań do altan i kradzieży zgromadzonego mienia. Statystyki policyjne wskazują, że problem kradzieży jest to istotna kwestia społeczna i nie dotyczy wyłącznie ROD i okradanych działkowców. Wskaźniki kradzieży w całej Polsce od lat utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Jak wobec tego minimalizować ryzyko? Idealnego rozwiązania nie ma. Wypracowanie nowych standardów i środków ochrony wymaga inwencji i zaangażowania całej społeczności ogrodowej oraz stałej współpracy ze służbami porządkowymi. Warto więc zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu swojego majątku od tych zagrożeń.

Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami tych nieprzyjemnych i kosztownych zdarzeń, opuszczając działki warto na okres zimowy zabrać ze sobą najcenniejsze rzeczy, a resztę mienia ubezpieczyć. W szczególności, że ubezpieczenie zawsze będzie tańsze niż koszty zatrudniania firmy ochroniarskiej.

Działkowcy powinni zwracać większą uwagę na osoby obce znajdujące się na ogrodzie. Muszą także pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i środkach zapewnienia ochrony altany.

Na rynku ubezpieczeń od wielu lat funkcjonują produkty dedykowane specjalnie dla potrzeb działkowców. Ubezpieczenia te obejmują najczęściej większość z rzeczy jaki można posiadać na działce. Możliwy jest również zakup rozszerzonej ochrony od ryzyka dewastacji i kradzieży z włamaniem.

Zakres ubezpieczeń i ich ceny zależą od indywidualnych ubezpieczycieli i oferowanych przez nich produktów. Dlatego przy ich wyborze warto dokładne przeanalizować wszystkie dokumenty pisane „drobnym druczkiem”, aby dowiedzieć się czy rzeczywisty zakres ubezpieczenia nam odpowiada. Posiadanie ważnej polisy pozwoli nie tylko zrekompensować koszty usuwania szkód, ale umożliwi odtworzenie i przywrócenie działki i infrastruktury ogrodu do pierwotnej postaci.

Każda nawet najdrobniejsza kradzież inny akt wandalizmu powinien być przyczyną do podjęcia dyskusji i działań na temat poprawy bezpieczeństwa w ROD. Zarząd ROD Zacisze proponuje na walnych zebraniach podjęcia uchwały inwestycyjnej i założenia lamp na ogrodzie, działkowcy za każdym razem odmawiali podjęcia tematu.

Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz KędzierskiROD Zacisze © 2015-2021
550,750 unikalne wizyty
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.