17/06/2021 06:59
Nawigacja
Sponsorzy
MPSZOK
MPSZOK
Galeria Losowe
Informator
Informator działkowca
Dotacje celowe dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Zabrza

Dotacje celowe dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Zabrza

W zeszłym roku członkowie Delegatury Rejonowej w Zabrzu rozpoczęli rozmowy z Radą Miasta o możliwości udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a w szczególności na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej.

W trybie online w miesiącu lutym br. projekt uchwały pojawił się w porządku obrad sesji Rady Miasta, w spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Delegatury Rejonowej Pan Leszek Bucki udzielając wszelkich odpowiedzi na zadawane pytania przez Radnych. Projekt uchwały został zaakceptowany i przyjęty bez głosu sprzeciwu, umożliwi on dofinansowanie do 50 tys. zł. dla ogrodu raz na dwa lata.

Również zorganizowane zostało posiedzenie online Komisji Ekologii z udziałem Prezesów ROD, gdzie przedstawiono możliwy obszar poprawienia infrastruktury na terenie ogrodów. W marcu Rada Miasta przyjęła zmianę w budżecie Miasta, by umożliwić finansowanie zgłoszonych projektów.

Decyzją Pani Prezydent zostanie powołana komisja, która oceni m.in. zasadność projektu oraz proporcjonalny wkład własny ROD. Wnioski będzie można składać od 1 do 30 kwietnia.

Jest to ogromne wsparcie, które może w znaczny sposób poprawić infrastrukturę ROD i wdrożyć nowe ekologiczne rozwiązania.

Dzięki temu mieszkańcy miast nie posiadający działek będą mogli z bliska zapoznać się z przyrodą jak i pozytywnymi aspektami możliwości czynnego wypoczynku na działce.

Zapraszamy społeczność lokalną do odwiedzania naszych ogrodów.

opracował: Piotr Witkowski

Działkowcy z pasją-Haft Krzyżykowy Pani Danusi

Działkowcy z pasją-Haft Krzyżykowy Pani Danusi

 

Kiedy zobaczyłam pracę Pani Danusi z ROD Zacisze w Zabrzu ogarnął mnie zachwyt i niedowierzanie, że obraz który widzę nie jest wcale stworzony jakąkolwiek farbą. Więc czego użyła bohaterka kolejnego reportażu do jego wykonania? Może to zdziwi wiele osób czytających ten materiał, ale kolorowych nici.

Haft choć wydaję się techniką, może trochę zapomnianą, daje wiele możliwości tworzenia przepięknych rękodzieł. Pani Danusia swoje prace wykonuje haftem krzyżykowym. Czyli na materiale o jednakowych oczkach i ich jednakowej powierzchni tzw. kanwie przeplata kolorowe nici – mulinę. Trudność polega na tym że, aby powstał obraz musi być dopasowany kolor nici w odpowiednich miejscach.

Na pytanie jak to się robi? Pani Danusia po prostu odpowiada liczy się krzyżyki. Łatwo powiedzieć, w tej trudnej sztuce wszystko musi ze sobą współgrać. Odpowiednio dobrany kolor i zrobienie krzyżyka tam gdzie powinien być. A co jak nie wyjdzie? No cóż trzeba spruć i spróbować jeszcze raz.

Chodź działkę ma już od 21 lat i jest na niej w sezonie codziennie od rana do wieczora, znajduję czas na swoją drugą pasję czyli haft. Wiele z jej obrazów powstawało na działce. W ROD Zacisze na swoim ogródku wśród zieleni i piękna kwiatów, w ciszy i spokoju może tworzyć.

Do pracy oprócz kanwy i muliny, potrzebuje dobrego światła i „specjalistycznego” sprzętu czyli dobrych okularów. Z pod jej ręki wychodzą obrazy w formacie A3 i A4, są to głównie portrety i zwierzęta. Z pewnością jest to technika pracochłonna, zrobienie jednego obrazu to czas ok. miesiąca. Nie wolno się spieszyć.

Jak sama mówi lubi, gdy obraz zaczyna żyć czyli jak tworzy twarz czy zwierzę, aby postać już się na nią patrzyła. Jak mawiał poeta „oczy są zwierciadłem duszy”, wiele prawdy tkwi w tym stwierdzeniu.

Najbardziej lubi haftować oczy i twarze. Jej przyjaciele zostawali obdarowywani jej dziełami przy okazji urodzin czy imienin. To bardzo wyjątkowy prezent bo zrobiony z myślą o osobie obdarowywanej, a do tego jaki oryginalny.

Tworzenie techniką haftu krzyżykowego, uspokaja i daje wyciszenie. Jest też świetną technika do rozładowania złych emocji. Dzieła Pani Danusi są tego znakomitym przykładem.

Tekst: Dominika Wojciechowska

Zdjęcia: Archiwum prywatne Pani Danuty Nowak

PZD - APEL KZ PZD w sprawie przestrzegania zasad i obostrzeń w ROD w czasie trzeciej fali pandemii

APEL Krajowego Zarządu PZD w sprawie przestrzegania zasad i obostrzeń w ROD w czasie trzeciej fali pandemii

 

W związku z bardzo złą sytuacją epidemiczną związaną z rozwojem trzeciej fali zachorowań na COVID-19, jak również aurą sprzyjającą rozpoczęciu aktywności działkowców na działkach w ROD, Krajowy Zarząd PZD uważa za konieczne przypomnienie o obowiązku przestrzegania ogólnokrajowych obostrzeń oraz regulacji wewnątrzzwiązkowych. Mają one na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapewnienie bezpieczeństwa działkowców i ich rodzin.  Dotyczy to w szczególności:

1)       zakazu gromadzenia się w częściach wspólnych ROD i na działkach;

2)       zachowywania dystansu społecznego w częściach wspólnych ROD oraz w miejscach takich jak: aleje, śmietniki, bramy, furtki, wspólne hydranty, parkingi, place zabaw itp. 

3)       obowiązku zakrywania ust i nosa na terenach ogólnych ROD.

Wiosna to okres rozruchu w ROD, włączana jest woda i energia elektryczna. Krajowy Zarząd PZD zwraca się o przemyślane realizowanie tych działań, aby nie powodowały zabronionego w obecnej sytuacji gromadzenia się osób, a przez to stwarzania zagrożenia dla zdrowia i życia.

Krajowy Zarząd PZD przypomina również, że na podstawie uchwały nr 295/2020 KZ PZD z dnia 15 października 2020 roku w sprawie szczególnych zasad funkcjonowania struktur PZD w związku z obowiązującymi restrykcjami wynikającymi ze stanu epidemii wprowadził nadzwyczajne zasady pracy dla jednostek organizacyjnych PZD. Dzięki nim zapewnione jest nieprzerwane funkcjonowanie struktur PZD przy konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Koniecznością jest zminimalizowanie bezpośrednich kontaktów z działkowcami, do przypadków tego absolutnie wymagających. Pozostałe sprawy powinny być załatwiane w innej formie, zwłaszcza w drodze telefonicznej, poprzez e-mail albo zwykłą pocztę. 

Krajowy Zarząd PZD prosi o odpowiedzialne postępowanie i decyzje, które pozwolą na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania ROD do momentu, gdy warunki zewnętrzne pozwolą na powrót do normalności. 

Ponad rok życia w epidemii sprawił, iż wiele osób zbyt pobłażliwie podchodzi do obostrzeń, nie realizując ich, czym narażają zdrowie i życie innych na niebezpieczeństwo. Krajowy Zarząd PZD przypomina, że zarząd ROD jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w ROD, dlatego też prosimy o zwracanie uwagi na zachowanie działkowców i reagowanie, tam gdzie zachodzi tego potrzeba. 

Krajowy Zarząd PZD widzi i docenia wysiłek i pracę Prezesów oraz członków Zarządów ROD w tym trudnym czasie w służbie działkowcom i za to serdecznie dziękuje. 

PREZES

Eugeniusz KONDRACKI

Woda parcela II

Zarząd ROD Zacisze informuje woda na parceli II będzie puszczona w środę 24.03.2021

Jednocześnie prosimy dostosować się do aktualnych zasad i obostrzeń sanitarnych:

- zakaz zebrań powyżej 5 osób. (Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.)

- nakaz noszenia maseczek, zasłaniania ust i nosa (nie dotyczy terenu własnej działki).

Liczniki starsze niż 10 Lat trzeba wymienić na nowe.

Kontakt telefoniczny 502782297

PZD - KZ w sprawie walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2021 w związku z pandemią

Stanowisko Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 16 marca 2021 roku w sprawie walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2021 w związku z pandemią

Puszczanie wody 2021

Zarząd ROD Zacisze prosimy o zakręcenie zaworów. Przygotowanie wodomierza do plombowania. Studzienki powinny być wyczyszczone ze swobodnym dostępie. Śrubunki powinny być dostępne, aby można było założyć plomby.

Jednocześnie prosimy dostosować się do aktualnych zasad i obostrzeń sanitarnych:

- zakaz zebrań powyżej 5 osób. (Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.)

- nakaz noszenia maseczek, zasłaniania ust i nosa (nie dotyczy terenu własnej działki).

Liczniki starsze niż 10 Lat trzeba wymienić na nowe.


W dniu 27.03.2021 o godz. 8.00 będzie puszczona woda na parceli I 

Plombowanie liczników od godz. 9.00 - 12.00 i od 14.00 - 16.00

 

W dniu 20.03.2021 o godz. 8.00 będzie puszczona woda na parceli II 

Plombowanie liczników od godz. 9.00 - 12.00 i od 14.00 - 16.00

dzień kobiet 2021

Najserdeczniejsze przyjmij życzenia
Zamiarów i marzeń spełnienia,
W działaniu i w pracy - sukcesu.
Niech szczęście pilnuje Twojego adresu,
Jak wierny cień trwa obok stale,
Niech sprzyja Ci wytrwale.

Zarząd ROD Zacisze życzy wszystkiego najlepszego dla Pań w dniu 8 marca dnia Kobiet.ROD Zacisze © 2015-2021
427,054 unikalne wizyty
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.