29/11/2021 00:21
Nawigacja
Sponsorzy
MPSZOK
MPSZOK
Galeria Losowe
Informator
Informator działkowca
zaproszenie na pieczony kartofel 2021

 

Zarząd ROD Zacisze zaprasza działkowców i ich rodziny na dzień pieczonego kartofla, który odbędzie się w dniu 02.10.2021r

w godz. 16.00-20.00

na placu zabaw parcela II.

zdjęcie 2020 rok

ROD Zacisze w Zabrzu - Dożynki 2021

ROD Zacisze w Zabrzu - obchody dnia działkowca 2021


Rok 2021 jest wyjątkowym ze względu na 40 lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców. Obchody dnia działkowca zostały zorganizowane uroczyście na wolnym powietrzu pod namiotami przy muzyce zespołu Galapagos.

Nasze spotkanie dożynkowe w partnerstwie z Radą dzielnicy Helenka zaszczycili zaproszeni goście, poseł Rzeczypospolitej Polski na sejm IX kadencji - Tomasz Olichwer wraz z asystentem społecznym Posła na Sejm RP Wojciech Niezgoda, I Zastępca Prezydenta Miasta w imieniu naszego gospodarza Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik - Krzysztof Lewandowski, Proboszcz naszej parafii Ksiądz - Krystian Sznura, I wiceprezes Okręgowego Zarządu Śląskiego - Leszek Bucki. Członek Okręgowej Rady - Piotr Witkowski, Radni miasta Zabrze - Mariola Olichwer i Grzegorz Olejniczak.

Jest to czas, kiedy właściciele ogrodów działkowych podsumowują sezon. To również czas wyróżnień działkowców zaangażowanych w życie ROD i czas rozstrzygnięć konkursów na najpiękniejszą działkę 2021. Wyróżniono dyplomami i nagrodzono działki 86, 114, 242, 265, za postawy proekologiczne wspierające rozwój bioróżnorodności na swoich ogrodach oraz podziękowano wszystkim działkowcom i działaczom społecznym za ich całoroczny trud i zaangażowanie w pracach na rzecz ogrodu.

Spotkanie dożynkowe było dobrą okazją do podsumowania dorobku ogrodu, podzielenia się doświadczeniami i rozpowszechnianie bezpłatnej literatury takie jak „Bądźmy EKO”, „Trawnik już nie modny”, „Z ogródka do kuchni”, „Mały Sad”, „Warzywnik intensywnie”, „Nowoczesna działka w ROD”, „Śmieci w ROD i na działce” poszerzającej wiedze o ogrodnictwie i postaw ekologicznych wydanych przez Krajową Radę PZD.

Zarząd ROD Zacisze przygotował darmowy poczęstunek dla działkowców pyszną kiełbaskę z grilla oraz ciasto. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się specjalna niespodzianka w osobie Pana Macieja jako „Magik”, zabawiał sztuczkami zaproszonych gości i działkowców.

Zarząd ROD Zacisze upamiętnił rok 2021 uroczyście na 40 lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców, chciał podkreślić jak ważna jest tradycja w obchodach dnia działkowca, dołączając życzenie wielu pogodnych dni, dobrego zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń dziękuje wszystkim działkowcom za prace i wkład w upiększanie swoich działek.

Galeria

Opracował Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

podziękowanie za plony i datki - 2021

Podziękowanie

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zacisze w Zabrzu dziękuje za uczestnictwo w mszy Św. która odbyła się w kościele NMP Matki kościoła – Helenka w dniu 29.08.2021. Mszę świętą dziękczynną za zbiory odprawił ksiądz proboszcz Krystian Sznura. Podczas Mszy ksiądz poświęcił przekazane przez działkowców swoich warzyw, owoców i kwiatów ze swoich ogrodów. Zarząd ROD Zacisze składa podziękowania za ofiarę na msze św. Dziękczynną w kwocie 1090,00zł i za plony.

Dziękujemy.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - Zaprasza

Odwiedź wystawę rośliny z paszportem

 

Czy pomidor może być chory? Co to są agrofagi kwarantannowe? Czy rośliny potrzebują paszportu? Skąd wiemy, ile nasion z zakupionej torebki wykiełkuje? Czy w Polsce uprawia się rośliny GMO? Jak objawia się rak ziemniaka? Czy jeden gatunek owada może zniszczyć duży las? Dlaczego na granicy sprawdza się drewniane opakowania? Czy środki chemiczne w uprawach roślin są groźne dla człowieka?

Odpowiedzi na te pytania (i wiele, wiele innych) można znaleźć na wystawie „Rośliny z paszportem” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Prezentujemy na niej fragment laboratorium, przedstawiamy największych wrogów uprawianych w kraju roślin oraz metody walki z nimi. Opowiadamy, jak dbać o ogród z pominięciem środków chemicznych. Zaglądamy do szafki kuchennej, by zobaczyć, kto zamieszkuje w produktach spożywczych, i przyglądamy się roślinom, poszukując ledwie widocznych „bestii” pożerających nasze uprawy. Dzielimy się wiedzą, jak szczepić drzewka w sadzie i założyć przyjazny owadom ogród, a także przepisem na naturalną gnojówkę roślinną.

Ekspozycja przybliża zagadnienia ochrony roślin i nasiennictwa w przyjemny i zrozumiały sposób. Ma nam uświadomić, że kupując ziemniaki na obiad, roślinę doniczkową na parapet, nasiona, sadzonki lub drzewko do ogrodu, nie zdajemy sobie sprawy, jak potężna grupa specjalistów, uzbrojonych w najnowszy sprzęt laboratoryjny, dba, by wszystkie te produkty były najwyższej jakości, zdrowe i bezpieczne dla środowiska i konsumentów. Pracownicy Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa każdego dnia badają rośliny w uprawach, parkach i szkółkach, kontrolują środki ochrony roślin, nawozy, a nawet sprzęt rolniczy służący do oprysków. A wszystko to dla bezpieczeństwa naszego życia i zdrowia oraz bezpieczeństwa środowiska. Warto przyjrzeć się ich pracy. Zapraszamy na wystawę.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ul. W. Korfantego 34

piątek

09:00–15:00

sobota

12:00–18:00

niedziela

(Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/

Święto Wojska Polskiego)

12:00–18:00

Godziny otwarcia mogą być inne

poniedziałek

Zamknięte

wtorek

09:00–15:00

środa

10:00–18:00

czwartek

10:00–18:00

Brak dojazdu do parceli 2 ROD Zacisze

W dniu 24.08.2021 odbyło się spotkanie w sprawie postawienia znaków B-1 „Zakaz ruchu w obu kierunkach”. W spotkaniu uczestniczył Prezes Zarządu Ireneusz Kędzierski, działkowcy ROD Zacisze oraz mieszkańcy Płk. Franciszka Niepokólczyckiego 1-27, na ich wniosek zostały postawione sporne znaki utrudniające dojazd do ogródków działkowych ROD Zacisze. W spotkaniu uczestniczył Radny miasta Zabrze Grzegorz Olejniczak, do którego wpłynęły skargi obu stron, aby pomóc i wyjaśnieniu powyższego problemu. Na spotkaniu wysłuchano problemy z jakimi borykają się mieszkańcy i działkowcy ROD Zacisze. Ustalono po burzliwych rozmowach, aby rozwiązać problem dojazdu do działek ROD Zacisze, a zarazem nie blokowania dojazdu do posesji mieszkańcom Płk. Franciszka Niepokólczyckiego 1-27, zainicjować powstanie parkingu w zadłuż ogrodzenia ogródków działkowych ROD Zacisze. Złożono deklaracje, aby wystąpić z odpowiednimi pismami do urzędu miasta Zabrze, aby powstał parking wzdłuż płotu ogródków działkowych ROD Zacisze rozwiązując problem blokowania dojazdu do garaży mieszkańcom.

zbiórka plonów 2021

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zacisze w Zabrzu prosi wszystkich działkowców o przyniesienie swoich plonów oraz kwiatów ze swoich ogrodów. Wszystkie warzywa kwiaty zostaną przekazane do kościoła i posłużą do udekorowania na mszy w dniu 29.08.2021 godzina 9.00.

Zbiórka odbędzie się w piątek 27.08.2021 godz. 16.00-18.00 i sobota 28.08.2021 godz. 8.00-10.00 koło Domu Działkowca i parcela 2 działka 269, 293.
Dzień działkowca 2021ROD Zacisze © 2015-2021
456,969 unikalne wizyty
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.